TURCK BI20R-Q14-AP6X2-H1141 PROXIMITY SENSORS 20MM LOT OF 6 NEW
Availability:
Out of stock
BRAND: TURCK MODEL: Bi20R-Q14-AP6X2-H1141 CONDITION: new
SKU: IGAM2200135 Weight: 2 lbs Shipping Calculated at Checkout
Out of stock
Overview
This listing is for a LOT OF 6 USED Turck BI20R-Q14-AP6X2-H1141 Inductive Proximity Sensors.
These 20 mm sensing distance rectangular-style sensors feature a 2-meter cable and are ideal for position sensing in automation and machine control applications. PNP normally open output, IP67-rated for harsh environments.
Part No: BI20R-Q14-AP6X2-H1141
Type: Inductive Proximity Sensor
Condition: USED (Lot of 6)
• 20 mm sensing range
• PNP output, Normally Open
• 10–30V DC operating voltage