SMC MDBT125‑250‑DCQ515CQ Pneumatic Cylinder USED
Availability:
1 in stock
BRAND: SMC MODEL: MDBT125-250-DCQ515CQ CONDITION: used
SKU: IGAM3540187 Weight: 35 lbs Shipping Calculated at Checkout
1 in stock
Overview
Specification Table
Manufacturer: SMC Series: MDBT Model / Part Number: MDBT125-250-DCQ515CQ Condition: USED Actuator Type: Pneumatic Cylinder Operation: Double-Acting Bore Diameter: 125 mm Stroke Length: 250 mm Maximum Operating Pressure: 1.0 MPa Mounting Style: Tie-Rod / Standard Mount Rod End: Threaded Auto-Switch: • Model: DCQ515 • Type: Solid-state auto-switch (as installed) Construction: • Tie-rod style body • Aluminum cylinder tube • Steel end caps and tie rods Country of Manufacture: Japan