SMC CKZ1N63‑90LX167USB‑AA032 Slim Line Power Clamp NEW
Availability:
1 in stock
BRAND: SMC MODEL: CKZ1N63-90LX167USB AA032 CONDITION: new
SKU: IGAM0030165 Weight: 25.0 lbs Shipping Calculated at Checkout
1 in stock
Overview
Specification Table
Manufacturer: SMC Corporation Product Type: Slim Line Pneumatic Power Clamp Series: CKZ Part Number: CKZ1N63-90LX167USB-AA032 Clamp Type: Pneumatic power clamp Bore Size: 63 mm Actuation: Double-acting pneumatic Operating Medium: Compressed air Maximum Pressure: 0.8 MPa Mounting: Body-mounted clamp assembly Configuration: Customer-specified CKZ variant Condition: NEW Year of Manufacture: n/a Country of Origin: Japan
Product Specifications:
  • Model Number: CKZ1N63-90LX167USB AA032
  • Series: CKZ1N
  • Clamp Type: Slim Line Power Clamp
  • Cylinder Bore Size: 63 mm
  • Stroke Length: 90 mm
  • Body Material: High-durability aluminum
  • Mounting Type: Universal mounting options available
  • Operating Pressure Range: 0.1 to 0.6 MPa
  • Operating Temperature Range: -10°C to 60°C