SMC CKZ1N63‑45LX167USB‑CA019 Slim Line Power Clamp NEW
Availability:
1 in stock
BRAND: SMC MODEL: CKZ1N63-45LX167USB-CA019 CONDITION: new
SKU: IGAM0030159 Weight: 25.0 lbs Shipping Calculated at Checkout
1 in stock
Overview
Specification Table
Manufacturer: SMC Corporation Product Type: Slim Line Pneumatic Power Clamp Series: CKZ Part Number: CKZ1N63-45LX167USB-CA019 Clamp Type: Pneumatic power clamp Bore Size: 63 mm Actuation: Double-acting pneumatic Operating Medium: Compressed air Maximum Pressure: 0.8 MPa Mounting: Body-mounted clamp assembly Configuration: Customer-specified CKZ variant Condition: NEW Year of Manufacture: n/a Country of Origin: Japan
Product Specifications:
  • Model Number: CKZ1N63-45LX167USB-CA019
  • Clamp Type: Slim Line Power Clamp
  • Bore Size: 63mm
  • Clamp Stroke: 45mm