SCHNEIDER ELECTRIC LC2D32BD TeSys D Reversing Contactor NEW
Availability:
2 in stock
BRAND: SCHNEIDER ELECTRIC MODEL: LC2D32BD CONDITION: new
SKU: IGAM1981045 Weight: 3 lbs Shipping Calculated at Checkout
2 in stock
Overview
Specification Table
Manufacturer: Schneider Electric Product Type: Reversing Contactor Series: TeSys D Model: LC2D32BD Rated Operational Current: 32 A Main Contacts: 3 Pole (Forward / Reverse) Control Coil Voltage: 24 VDC Rated Operational Voltage: Up to 690 VAC Motor Power (AC-3): Up to 15 kW @ 400 VAC Mechanical Interlock: Integrated Mounting Style: DIN rail / panel mounted Condition: NEW Year of Manufacture: n/a Country of Origin: France