KUKA 1FK7100-5AZ91-1ZZ9-Z S05 AC Servo Motor Used
Availability:
1 in stock
BRAND: KUKA MODEL: 1FK7100-5AZ91-1ZZ9-Z CONDITION: used
SKU: IGAM0030698 Weight: 50 lbs Shipping Calculated at Checkout
1 in stock
Overview
Specification Table
Manufacturer: KUKA (Siemens OEM) OEM Series: Siemens 1FK7 Synchronous Servo Motor Model/Series: 1FK7100 KUKA Part Number: 1FK7100-5AZ91-1ZZ9-Z Variant Code: S05 Condition: USED Motor Type: Permanent Magnet Synchronous AC Servo Motor Construction: Brushless, Sinusoidal Commutation Cooling Method: Natural Convection Duty Type: Continuous Duty (S1) Rated Torque (Mn): 3.2 Nm Rated Speed (nn): 4300 rpm Maximum Speed (nmax): 5000 rpm Rated Voltage (Un): 181 V Feedback Device: KTY 84 Temperature Sensor Feedback Interface: Integrated (Robot Axis Configuration) Protection Rating: IP65 Thermal Class: 155 (Class F) Insulation System: IEC 60034 Compliant Standards: IEC / EN 60034 Mounting Style: Flange Mount Frame Size: 100 mm (1FK7100 frame class) Shaft Type: Solid Shaft with Center Thread Keyway: None (Robot Coupling Style) Bearings: Permanently Lubricated Typical Applications: • KUKA Robot Joint Axis (A1–A6 depending on gearbox) • High-speed articulated robot motion • Precision industrial automation axes Ingress / Environment: • Industrial indoor use • Resistant to oil mist and dust (per IP65) Country of Origin: Made in Germany Year of Manufacture (YOM): n/a